İsrail’den Hamas iddiası: Yeni lider arıyorlar

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, pazar günü yaptığı açıklamada yurtdışındaki Hamas liderliğinin örgütün Gazze’deki lideri Yahya Sinvar’ın yerine başka birini aradığını öne sürdü. Hamas’ın Han Yunus’taki tugaylarının dağıtıldığını iddia edip İsrail’in Refah’a yönelik operasyon hazırlıklarına dikkat çeken Gallant, “Hamas komutanlarına güvenmiyor. Bu çok dikkat çekici bir şey. Örgütün Gazze istasyonuna ulaşılamıyor. Liderliğin sahada konuşabileceği kimse yok. Bu, Gazze’yi kimin yöneteceğine dair bir ihale olduğu anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Han Yunus’ta yaklaşık 200 şüphelinin teslim olduğunu öne süren Gallant, “Elinde RPG ve tüfek olan insanlar hakikati anlayarak savaşı bıraktı. Kaderlerinin ölmek ya da silah bırakmak olduğunu anladılar. Üçüncü bir seçenek yok” diye konuştu.

Gallant, “Hamas’ın elinde sadece Refah tugayı ve merkezdeki kamplardaki marjinal güçler kaldı. Askeri güçlerinin tamamen çökmesi için gereken tek şey İsrail ordusunun kararı. Burada yardım getirecek kimse kalmadı. Ne İranlılar ne de uluslararası yardımlar” dedi.

Hamas’ın askeri gücünün Refah’taki 4, Gazze’nin merkezindeki iki taburla sınırlandığını iddia eden Gallant, “134 rehine orada tutulduğu sürece durma hakkımız yok” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir