Buzdolabı almıyorlar, binlerce yıllık mağaraları kullanıyorlar

Mimar Sinan’ın doğum yeri olan Kayseri’nin Melikgazi ilçesine bağlı Ağırnas Mahallesi’ndeki evlerin altında binlerce yıl öncesine dayanan oyma mağaralar bulunuyor. Uzun yıllar farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan ev mabet ve yiyeceklerin muhafazası için oyulan mağaralar, bugün de soğuk hava deposu olarak kullanılıyor. Geçmişteki gelenekleri bölgede sürdüren halk, mağaralarda turşu, salça, patates, soğan ve gilaburu gibi yiyeceklerini muhafaza ediyor. Bu mağarada tutulan yiyecekler, 1 yıl boyunca bozulmadan kalabiliyor.

‘BURANIN YERİNİ BUZDOLABI TUTMAZ’

DHA’ya konuşan, mahalleli 83 yaşındaki Kıymet Özkan, “Eskiden buzdolabı yoktu. Turşumuzu, peynirimizi, sarma yapraklarımızı ve yiyeceklerimizi mağaralara koyuyorduk. İhtiyacımız olduğunda da çıkararak buz gibi yerdik. Şimdiki buzdolaplarından daha iyiydi. Kayadan oyma mağaralarda muhafaza ediyoruz. Şu anda hala kullanıyoruz. İçinde gilaburu, turşu ve salçalar var. Geleneklerimizi hala yaşatıyoruz. Yiyeceklerimizi buz gibi yiyoruz. O yüzden sağlıklıyız. Buranın yerini buzdolabı tutmaz. Yiyeceklerimiz, mağarada bozulmadan yaklaşık 1 yıl kalıyor ve hiçbir şey olmuyor” diye konuştu.

92 yaşındaki Bahri Özkan da “Önceden buzdolabı yoktu. Yiyeceklerimizi ve sularımızı soğuk olması için evlerimizin altındaki mağaralara koyardık. Yazın harman zamanında çıkarıp, tahta bardaklarla içerdik. Buz gibi olurdu. Şimdi ise yaprak, gilaburu suyu, salça koyuyoruz. Çocuklarım da yiyeceklerini burada muhafaza ediyor. Yiyeceklerimizi, eskiden olduğu gibi mağaralarda muhafaza ediyoruz” dedi.

‘BUZ DOLABINDA BOZULUR BURADA BOZULMAZ’

Mimar Sinan’ın 16’ncı kuşaktan torunu ile evli olan 55 yaşındaki Hacı Duran Zengin ise şunları söyledi: “Alt tarafta mağaralar var. Yazın serin, kışın sıcak olur. Oraları depo olarak kullanıyoruz. Bu yerler, çok önemli. Biz yazdan yaza geliyoruz. İçeride patates, soğan, gilaburu, bulgur, buğday gibi yiyecekleri saklayabiliyoruz. İçerinin sıcaklığı buzdolabı gibi. Gıdalarımız donmayacak şekilde muhafaza ediyoruz. Geçen yıl patates aldım ve buraya bıraktım. Hala yiyoruz. Burası yiyeceklerimizi koruyor. Bozulmadan duruyor. Yiyecek buzdolabında bozulur, burada bozulmaz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir