Tabular Yıkılıyor! Her Kadının Elinin Altında Olan Hijyenik Pedlerin Tarihteki Süreci

Hijyenik Ped,Tampon, Papirüs hepsi aynı anlama çıkıyor. Kadınların regl süresince mutlaka kullandıkları pedlerin tarihsel olarak hangi zamanlardan günümüze geldiğini duyunca çok şaşıracaksınız.

‘Bu içerik marka iş birliği içeriyor olabilir.’ 

‘Bu içerikten alışveriş yapmaya karar verirseniz, Onedio sayfadaki bağlantılardan gelir elde edebilir. Satın aldığınız ürünlerde satıcılardan kaynaklanan sorunlardan Onedio sorumlu değildir.’

Kadınlar olarak istisnasız hepimizin kullandığı şeylerden bir tanesi hijyenik pedlerdir.

Toplum içinde yüksek sesle söylenince bile tuhaf bir şekilde karşılansa ve ayıp gibi lanse edilse de kadınlar için oldukça normal bir durumdur. Geçmişten günümüze kadın yapısının doğal döngüsü olarak her ay yaşanılan bir olaydır. Yaşanmadığı durumlarda bir terslik var demektir.

İlk pedin ortaya çıkışı…

Papirüs kelime olarak size yabancı gelmeyecektir. Mısır halkını kullandığı papirüs kağıdı, kadınların kullandığı hijyenik ürünlerin tarihsel sürecinde kaynaklık etmiştir. Tıbbi kayıtlara göre eski zamanlarda regl sürecinde papirüs kağıdı kullanılmıştır.

Birçok ülkede farklı yöntemler kullanıldı.

Sadece Mısır’da değil, Hindistan’da da kadınlar kanı emmesi için kağıt kullanmıştır. Aynı şekilde Yunanistan ve Amerika’daki kadınlar da kanı emmesi için tahta çevresi bez veya bufalo derisinden yardım almışlardır.

Zaman zaman sağlıksız yöntemler tercih edildi.

Kullan at mantığı ilk olarak 1800’lü yıllarda ortaya çıkmıştır. Kadınlar geçmişte paçavra denilen bezi yıkayıp tekrar tekrar kullanıyorlardı. Tahmin edersiniz ki o dönemde de oldukça sağlıksız ve bakteri tutan bir şey olarak kabul edilmiş, onun yerine tek kullanımlık pedler kullanılmıştır.

İlk pedler:

Tam anlamıyla günümüzdeki ilk ticari pedlere en yakın örnekler hepimizin aşina olduğu; Neutrogena, Johnson&Johnson markaları önderliğinde oldu. Günümüzdeki gibi olmasa hijyen açısından diğer pedlere göre çok daha iyiydi. Peçete gibi bir yapıya sahip olsa da kadınların ihtiyaçlarını karşılayacak düzeydeydi. Kadınlar için bu zamanlarda da utanılarak kullanılmaya devam etti. Pazar alışverişlerin satışı istenilen etkiyi alamıyordu.

Önlüklerden yardım alındı.

Kan lekesinin gözükmesi, kıyafetlere bulaşması, leke bırakması o zamanda da istenmeyen bir durumdu. Kadınlar bunun için hijyenik önlükler geliştirmişlerdir.

Ped çeşitlerinde yenilik: Adet kapları

1931 yılında tamponlar piyasaya girmişti bile ama konfor açısından istenilen verim alınamadı.  Hem kullanışı hem de kanı muhafaza edişi başarısız kalmıştı. Bunun yerine aplikatörlü tamponlar geliştirildi ve diğerine oranla çok daha tercih edilen bir ürün haline geldi.

Devamında ise Amerikalı Aktris Leone Chalmers tarafından adet kapları üretildi.

Son derece kullanışlı ve yumuşak bir yapıya sahip olsa da adet kapları, pedler ve tamponlar kadar tercih edilmedi. Bununla da kalmayıp, günlük pedler ve regl külotları ile kadınların konforu üst seviyeye çıkarıldı. Günümüzde de hala aktif olarak ped türleri değişime ve gelişmeye devam ediyor.

Tabuların yıkılması:

Yukarda listelediğimiz tüm ürünler kadınlar için bir süper kahraman niteliğinde. Aynı pazarlama sürecindeki bu hızlı gelişme eskiye oranla reglle olan tabusal yaklaşımı bir nebze de olsa kırmış durumda. Reklamlar ve pazarlama sektörü bu fikrin değişmesin, kadınların utanç içinde gezmemesine ön ayak olan en büyük destekçilerden. Ürünler eskiden regl gizlemek için kullanırken şimdi reklamlardan da gördüğümüz üzere kadının  sağlık ve rahatlığı için üretiliyor. Her dönemde de bambaşka bir konforla piyasaya sürülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir