Devlet Opera ve Balesi mahkeme kararını hiçe saydı

AKP iktidarı seçimlere günler kala devlet kurumlarına tartışmalı usullerle binlerce personel alıyor. Bunların önemli bir kısmında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kaldıracağız” sözüne rağmen mülakat yapılıyor. Bir bölümünde kanunlardaki boşluklar kullanılıyor, bazılarında ise açıktan atama yapılıyor. Çarpıcı örneklerden biri Türkiye’nin en önemli sanat kurularından Devlet Opera ve Balesi’nde yaşanıyor. 

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde yıllarca solistlik ve başdansçılık yapan Melek Özde Serter, 29 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirilen sınavda başarısız bulundu.

Serter, yapılan sınavın puanlamasının adayların sınav başarısına göre değil, önceden Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü yöneticileri tarafından belirlendiği iddiasıyla konuyu mahkemeye taşıdı.

Ankara 5. İdare Mahkemesi yaptığı inceleme sonunda sınavın nesnel ve objektif bir şekilde gerçekleştirilmediği sonucuna vardı. Dava konusu sınavda hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna vardı ve sınavı iptal etti. Karar istinaf aşamasında da onaylandı. 

Ancak kurum mahkeme kararını uygulamadı, yapması gereken sınav yapmadı. Tam tersine mahkeme kararı hiçe sayılarak usulsüz olduğu tescil edilen sınavda başarılı olanların ve hiç sınava girmeyen bazı kişilerin bir şekilde ataması yine gerçekleştirildi. 

Haksızlığa uğradığını mahkeme kararıyla tescil ettiren İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde yıllarca solistlik ve başdansçılık yapan Melek Özde Serter ise yine atanmadı. Serter’in mağduriyeti mahkeme kararlarına rağmen devam ediyor. 

“SANATÇI KATLİAMI” 

Sanatçının Avukatı Aycan Mursaloğlu şu değerlendirmeyi yaptı:  “Biz davayı kazanınca 17-18 balet ve balerinin iş sözleşmesi sona erdirildi. Aldıkları 4b kadro hakkı ortadan kaldırıldı ama bunlar figüran olarak atandı. İptal kararı uyarınca yeni sınav yapılmadı. Yeni bir sınav yapılmadığı gibi bu sınavı kazanamayanlar 1309 Sayılı Devlet Opera ve Balesi Personeli Hakkında Kanun’un 8. maddesiyle alındı.  

Yani dışardan bir şekilde atama yaptılar. Mahkeme kararını bu şekilde deldiler. Önce figüran olarak aldılar bunları çalıştırdılar, şimdi onları almıyorlar. Bu arada son yasal düzenlemeyle 4b kadrolular 657’ye tabi kadrolarını da aldı. 

Olan benim müvekkilime oldu. Sınav birincisi olmasına ve 8. madde kriterlerini taşımasına rağmen ne sınava alındı, ne kadroya alındı, ne de hakları verildi. 

Kurumda öyle bir sistem dönüyor ki, seçim öncesi zaten… İstediğimi alırım, istediğimi almam diyorlar. Mahkeme kararı çıkıyor, uygulanmıyor. Olacak iş değil… Korkunç şeyler dönüyor. 

Böyle bir sanat katliamı sanatçı katliamı yaşanıyor.”

DEVLET OPERA VE BALESİ PERSONELİ HAKKINDA KANUN

Madde 8 – Devlet Opera ve Balesinde Devlet Konservatuvarı mezunları dışından da

sanatkar istihdam edilebilir. Bu gibi sanatkarlar, teknik kurul tarafından sınava tabi tutularak

gösterecekleri başarı ve kabiliyet derecesine göre kurulca tespit edilecek ücretlerle sanatkar olarak ve idari sözleşme ile hizmete alınırlar.

Memleketin, opera ve bale sahne hayatında öteden beri yüksek başarı ile tanınmış olanlar,

teknik kurul kararı ile sınavsız olarak alınabilirler. Kendileri ile idari sözleşme yapılır. Ücretleri

yukardaki esaslara göre kurulca tespit edilir. 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*